Культурно-гуманітарна сфера важливим напрямком співпраці між Україною та Китайською Народною Республікою. Взаємодія в цій галузі спрямована на реалізацію мистецьких проєктів, проведення інформативно-просвітницьких акцій та підтримання інших форм обмінів між двома країнами.
Основу договірно-правової бази співробітництва у сфері культури складає Угода між Урядом України та Урядом КНР про культурне співробітництво від 31 жовтня 1992 року.
У 2002 р. проведено перше, а у 2009 р. друге засідання Спільної українсько-китайської Комісії з питань співробітництва в галузі культури. У квітні 2011 р. сторони заснували Комісію зі співробітництва між Урядом України та Урядом КНР. Всі існуючі до цього двосторонні механізми співпраці в окремих галузях, у тому числі і згадана Комісія увійшли до її складу у якості Підкомісій. Наразі Підкомісія з питань співробітництва у сфері культури є основним механізмом регулювання, моніторингу й контролю співпраці за цим напрямком співпраці. Останнє, п’яте засідання Підкомісії відбулося у грудні 2020 р.
У рамках реалізації Програми культурного співробітництва між Міністерством культури України та Міністерством культури Китайської Народної Республіки на 2018-2022 рр. восени 2018 р. у Китаї успішно пройшли «Дні культури України». Заходи розпочались урочистим відкриттям у найбільшому й найпрестижнішому архітектурно-художньому музейному комплексі Китаю “Ґуґун” виставки пам’яток культури та декоративно-прикладного мистецтва з музеїв України “Кольоровий розмай у золотому вінку”. У церемонії відкриття «Днів культури України в Китаї» взяли участь Міністр культури України Є.Нищук і Міністр культури та туризму КНР Ло Шуган. До програми “Днів культури” увійшли виступи Національного заслуженого академічного народного хору України ім. Г.Г.Верьовки, виставка робіт відомого українського фотохудожника В.Козюка, майстер-класи Петриківського художнього розпису. Крім того, у рамках “Днів культури” українська делегація взяла участь у Міжнародному культурному ЕКСПО «Шовковий шлях» (м.Дуньхуан, 27-28 вересня 2018 р.), де Україна була представлена як головна країна-гість.
Протягом 2018-2020 років Посольством спільно з партнерами було реалізовано низку заходів культурно-мистецького і просвітницького спрямування, серед яких на особливу увагу заслуговують:
Традиційними вже стали гастролі у Китаї українських театральних і музичних колективів, зокрема балетної трупи Національної опери України ім.Тараса Шевченка, Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру України, театру «Молодий балет Києва», Театру пластичної комедії «Мімірічі», Харківського дитячого балетного театру тощо. У 2021 році українські артисти взяли онлайн участь у 21-му щорічному фестивалі «Meet in Beijing» (січень-лютий). Зірки Національної опери України Катерина Кухар та Олександр Стоянов представили китайським глядачам модерний балет «Діти ночі», а популярний електро-фольк гурт «ОНУКА» виступив з концертом.
Дипустановою організовано презентацію низки літературних видань: класичного китайського трактату «36 стратагем», перекладеного українською мовою співробітниками української редакції Міжнародного радіо Китаю, двомовної антології поезії Тараса Шевченка «Батько духу українського народу», підготовленої Тяньцзіньським університетом іноземних мов та Пекінським товариством іноземних досліджень, книги про Китай Вікторії Пономарьової «Ліхтарики надії» українського видавництва «Брайт стар паблішінг».
Загалом же за часів незалежності України, у Китаї вийшли друком десятки праць про українську історію, політику, економіку та культуру, серед яких - переклад «Історії України» західного вченого Пола Роберта Магочі (Видавництво «Китайська енциклопедія», 2009 р.); переклад книги С.Плохія «Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності» (видавництво «CITIC Press Group», 2018); «Україна: важкі історичні шляхи» (видавництво педагогічного університету Хуа Дунга, 2005 р.); «Збірка віршів Тараса Шевченка» (переклад китайською – Ге Баоцюань, видавництво «Народна література», 2015 р.); Вень Ї «Україна: Янус в диму» (видавництво «Чунсін», 2016 р.), Сун Дунфан «Українські подорожі» (видавництво Нанкінського університету, 2016 р.); Чжан Хун «Дослідження політичної стабільності в країнах перехідного періоду: теоретичні роздуми про українську кризу» (видавництво «Літератури соціальних наук», 2016 р.). Окрім того, у 2013 році видано «Новий українсько-китайський словник» (Комерційне видавництво) у редакції Хуан Вея, який значно перевищує за обсягом аналогічний словник 1990-го року видання.
Продовжується активна робота, спрямована на активізацію співпраці книговидавців та сприяння участі китайських делегацій у видавничих виставках в Україні та українських – у Китаї. Вперше українські видавництва «Основи» і «Шафран» стали стендовими учасниками Пекінського книжкового ярмарку-2020.
Однією з найпомітніших тенденцій культурного співробітництва між Україною та Китаєм є зростання інтересу Китаю до українського кіно- і телевиробництва.
Уже декілька років поспіль на кіноринку Пекінського міжнародного кінофестивалю (Beijing Film Market) Україна представляє свій національний стенд та організовує презентацію українського кінопродукту «Україна – твій пункт призначення», під час якої китайські партнери мають змогу ознайомитися з потенціалом української кіноіндустрії, привабливими локаціями для зйомок та останніми фільмами українського виробництва.
У 2019 році в рамках ІІ Міжнародного фестивалю молодіжного кіно у м.Чунцін проведено Дні сучасного українського кіно в Китаї, на яких до уваги китайських глядачів були представлені 5 українських фільмів: «DZIDZIO. Перший Раз» (2018), «Пригоди S Миколая» (2018), «Генделик» (2019), «Давай танцюй» (2019), «Слуга народу-2» (2017). Остання кінокомедія отримала високу почесну нагороду фестивалю – приз «За кращий фільм іноземного виробництва».
Додаткові можливості для співпраці існують у галузі спільного кіновиробництва. Укладено угоди про копродукцію між компаніями FILM.UA та China International Art Business Alliance, «Студією «Золоте Руно» та Всекитайською асоціацією робітників культури та мистецтва провінції Ганьсу. Наразі триває узгодження тексту проєкту міжурядової Угоди про спільне кіновиробництво, яка створить належне правове підґрунтя для реалізації спільних українсько-китайських проєктів з виробництва аудіовізуальних творів, постійного обміну та міжкультурного діалогу.
Посольство щорічно організовує спільні заходи з відзначення знакових дат і подій в історії України, збереження національної ідентичності, а також просування української культури на теренах Китаю. Так, під час Шевченківських днів українці Пекіна проводять урочисті заходи та покладають квіти до монумента-погруддя Тараса Шевченка, встановленого за проєктом відомого китайського скульптора Юань Сікуня у 2011р. на території столичного парку «Чаоян».