Консульський облік громадян ведеться закордонними дипломатичними установами України відповідно до «Порядку ведення обліку громадян України, які проживають за межами України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2020 року № 85 «Деякі питання обліку громадян України, які проживають за межами України».
Передбачено три види консульського обліку:
постійний – для громадян України, які оформили в установленому законодавством порядку документи для виїзду за кордон на постійне проживання за кордон або документи для залишення на постійне проживання за кордоном;
тимчасовий – для громадян України, які тимчасово перебувають за кордоном;
облік усиновлених дітей – для дітей віком до 18 років - громадян України, які були усиновлені іноземцями або громадянами України та постійно проживають або тимчасово перебувають за кордоном.
Документи з питань консульського обліку подаються особисто під час прийому громадян або засобами поштового зв’язку. Після введення в експлуатацію відповідних програмних засобів стане доступним подання таких документів он-лайн в електронній формі.
Консульський облік ведеться з урахуванням меж консульських округів закордонних дипломатичних установ України. Одночасне перебування на консульському обліку в двох і більше установах не допускається. Якщо Ви вже перебуваєте на консульському обліку і змінили місце проживання за кордоном, будь ласка, перевірте, до якого консульського округу належить Ваша нова адреса.
Строк розгляду заяв щодо ведення консульського обліку становить не більш як десять робочих днів з дня отримання необхідних документів.
Розгляд заяви щодо взяття на консульський облік усиновленої дитини, зміни місця проживання усиновленої дитини та зняття з консульського обліку усиновленої дитини здійснюється в день звернення.
За взяття на консульський облік, крім взяття на консульський облік дітей віком до 16 років, усиновлених дітей та пред’явників дипломатичних або службових паспортів України, справляється консульський збір у порядку та розмірі, встановленому МЗС. У разі наявності технічної можливості за бажанням заявника така дія може бути вчинена в терміновому порядку, при цьому, консульський збір справлятиметься у подвійному розмірі.
Взяття на консульський облік здійснюється на добровільній основі, за винятком взяття на облік усиновлених дітей.
Корисні посилання за темою:
Проєкт Добровільної реєстрації українських громадян при подорожах за кордон («ДРУГ»),
Консульський облік у Митному кодексі України (Абзац п’ятий частини четвертої статті 380),
Консульський облік в Законі України «Про Державний реєстр виборців» (абзаци п’ятий та шостий частини дев’ятої статті 22),
Консульський облік у Правилах перетинання державного кордону громадянами України (абзац третій підпункту 2 пункту 4).