25 березня ц.р. під час 26-ї пленарної сесії Конгресу місцевих і регіональних влад РЄ (КМРВ РЄ) відбулися термінові дебати щодо поточної ситуації в Україні, участь у яких узяли близько 30 делегатів низки держав-членів РЄ (зокрема, України, Грузії, Франції, Норвегії, Швейцарії, Польщі, Італії, Туреччини, Вірменії, РФ).
Представники усіх країн-учасниць дебатів, окрім РФ та Вірменії, виступили у підтримку ухвалення Декларації, засудили дії РФ в АР Крим, референдум від 16 березня ц.р., анексію Криму, а також порушення РФ територіальної цілісності України.
Під час дебатів виступила радник Президента України – керівник Головного управління конституційно-правової модернізації Адміністрації Президента України М.Ставнійчук, яка повідомила членів Конгресу про розвиток подій щодо АР Крим, зокрема незаконні дії РФ з його анексії, а також відзначила кроки Уряду України, спрямовані на врегулювання ситуації, зокрема у частині здійснення реформи місцевого самоврядування.
Остаточний текст Декларації було ухвалено голосуванням: 148 голосів – «за», 22 – «проти», 8 – «утрималося».
Конгрес дав чітку оцінку діям Росії, визначивши їх як «російську анексію Криму та м.Севастополь», а також висловив підтримку новій легітимній владі України, зокрема у її зусиллях, спрямованих на посилення демократії, захисту прав громадян України та національних меншин, а також забезпечення конструктивного діалогу між усіма політичними силами.
Члени Конгресу - представники муніципальних та регіональних органів всієї Європи - наголосили, що так званий референдум в АР Крим та м.Севастополь не лише не відповідав українському та міжнародному законодавству, а й був проведений без дотримання мінімальних демократичних гарантій, притаманних будь-якому голосуванню. Таким чином, орган Ради Європи, який відповідає за розвиток місцевої демократії в Європі та здійснює експертний супровід всіх місцевих виборів на європейському просторі, не залишив жодного шансу твердженням про законність референдуму і легітимність перегляду кордону між Росією та Україною.
У Декларації, зокрема, наголошується, що Крим вже мав доволі високий ступінь автономії у складі України, яку можна було б посилити після проведення консультацій з українськими органами влади.
Конгрес відхилив всі поправки до тексту Декларації, які вносилися під час дебатів делегацією РФ, та виступив за відновлення територіальної цілісності України.
За підсумками дебатів Конгрес прийняв рішення про направлення в Україну, в тому числі до АР Крим, спеціальної місії для більш детального вивчення ситуації та обговорення шляхів реалізації в нашій країні реформи у сфері місцевого самоврядування.