• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • 中文
18 травня 2016 року виповнюється 72 роки з дня депортації кримськотатарського народу з Криму.
Опубліковано 18 травня 2016 року о 06:19

Кримськотатарський народ пережив жахливу трагедію депортації, яка тривала понад 50 років. На відміну від тих, хто займав будинки кримських татар на їх батьківщині – в Криму, спецпереселенців на нових місцях ніхто не чекав. Нікому не було справи до того, щоб забезпечити їх хоча б найнеобхіднішими, елементарними житлово-побутовими умовами. Тому в перші роки депортації десятки тисяч кримських татар вмирали з голоду, хвороб і нелюдських умов. 

          Не втрачаючи надії на перемогу справедливості, народ з кінця 50-х років розгорнув боротьбу за повернення на історичну батьківщину до Криму. Насильство і репресії, що влаштовувалися властями, не змогли зламати волю представників народу, які активно включилися в національний рух за відновлення прав і свобод кримських татар.

Їх заарештовували, садили у в'язниці. Сотні сімей, що мали сміливість самостійно повернутися на рідну землю, кримські власті повторно депортували з Криму. Такі факти мали місце не тільки в Белогірському районі, але і в Кіровському, Сакському, Бахчисарайському, Сімферопольському, а також в інших регіонах Кримської області.

Боротьба кримськотатарського народу за відновлення своїх прав унікальна. Вона базується на ненасильницьких методах.

У 1991 році кримськими татарами були відтворені найвищий представницький орган народу – Курултай (Національний з'їзд) та Меджліс кримськотатарського народу. Діяльність органів національного самоврядування спрямована на вирішення питань відродження культури, традицій, духовності народу, його облаштування, відновлення політичних, соціально-економічних і конституційних прав.

Кримськотатарський політичний рух завжди діяв у напрямку демократичного та євроінтеграційного руху України. Надії на швидший розвиток демократичних інститутів у державі набрали нову висоту під час Революції Гідності, що розпочалася у 2013 році.

Але події 2014 року стали новим викликом перед кримськотатарським народом, як і перед усією Україною. У лютому 2014-го Російська Федерація окупувала Кримський півострів, після чого продовжила вторгнення своїми військами до України.

          Опинившись в умовах окупації, кримські татари, як народ, що завжди відстоює цінності свободи і справедливості, вимушений терпіти репресії і переслідування. Чи не щодня в Криму відбуваються обшуки у будинках, школах, мечетях,культурних закладах кримських татар, протиправні затримання і політично мотивовані судові розправи. Кримськотатарська мова зазнає утисків, як і українська. Кримськотатарські ЗМІ, як і уся вільна журналістика, опинилися під шаленим тиском окупаційної влади. Релігійні свободи у Криму вкрай обмежені. На півострові з перших днів окупації фіксуються зникнення людей. Окупанти практикують досвід персональної депортації і змушують корінне населення полишати рідну землю.

Сам факт того, що чобіт російського солдата знов ступив у Крим, змушує згадувати жахливі історії першої анексії Криму Росією у 1783 році, більшовицького терору у першій половині XX століття, депортації 1944 року. Корінний народ Криму - кримські татари - попри все це зміг зберегтися сам і зберегти свою віру і рішучість на вільне життя і мирний розвиток на своїй історичній Батьківщині. Національний рух кримських татар, зберігаючи ненасильницький характер, досягав успіху попри всі перешкоди радянської влади, переміг і пережив її, як і переживе окупаційний режим.

          Кримськотатарський народ продовжує боротьбу за відновлення своїх прав та історичної справедливості.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux