У разі виявлення фактів незаконного працевлаштування іноземців китайські громадяни та юридичні особи повинні негайно інформувати органи громадської безпеки країни.
Незаконною роботою в КНР визнається:
- робота при відсутності дійсних документів на працевлаштування (у роботодавця - ліцензії, у працівника – дозволу на працевлаштування) і дозволу на проживання в зв'язку з роботою в КНР;
- робота за межами території, визначеної в документах на працевлаштування (при виїзді іноземного громадянина за межі території, підвідомчій початкового органу видачі ліцензії або при зміні роботодавця, або при зміні роду занять іноземний громадянин зобов'язаний заново оформити ліцензію і дозвіл);
- робота у роботодавця, що не зазначений в дозволі на працевлаштування (тобто роботодавець, на роботі у якого знаходиться іноземний громадянин в КНР, повинен бути тим роботодавцем, який вказаний у дозволі іноземного працівника);
- робота, що не передбачена правилами поєднання роботи і навчання в КНР для іноземних студентів.
Кожний вищий навчальний заклад за рішенням Міністерства освіти КНР визначає правила поєднання іноземними студентами навчання і праці, а також приймає положення про обмеження переліку посад при яких дозволяється поєднання навчання і роботи. Студенти зобов'язані суворо дотримуватися вимог навчального закладу та Міністерства освіти КНР. При необхідності проходження практики або роботи поза навчальним закладом іноземний громадянин, який має документи на проживання у зв'язку з навчанням, після отримання згоди вузу зобов'язаний звернутися в Міграційну службу Бюро громадської безпеки із заявою про додаткове внесення в дозвіл на проживання даних про місце і період роботи або проходження практики за межами навчального закладу.
Працевлаштування іноземного громадянина в КНР визнається незаконним при відсутності дозволу на проживання та дозволу на працевлаштування не залежно від того, чи був з іноземним громадянином укладено трудовий договір.
Самовільне працевлаштування або самовільний найм іноземного громадянина на території КНР кваліфікується як незаконне працевлаштування.
До іноземців, які нелегально працюють у Китаї, зазвичай, застосовуються адміністративні заходи у вигляді: затримання поліцією на термін до 30 діб (термін адміністративного арешту може бути продовжений до 60 діб); штраф на суму від 2000 до 10 000 юанів; депортація з Китаю із забороною в’їзду до країни терміном від 1 до 5 років (в окремих випадках – до десяти років).
Водночас, протягом останніх років правоохоронні органи Китаю почали більш суворо реагувати на систематичні порушення іноземцями законодавства у сфері працевлаштування. Так, невідповідність типу візи та оформленого дозволу на працевлаштування реальній меті поїздки і перебування в КНР часто розцінюється китайською стороною як порушення положення Статті 322 Кримінального кодексу КНР - незаконний перетин державного кордону. За вчинення зазначеного злочину передбачена кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі терміном до 3 років.